Присоединяйтесь и анализируйте фармрынки Украины и мира вместе с нами!

Присоединяйтесь и анализируйте фармрынки Украины и мира вместе с нами!

Либо авторизируйтесь через

полезный материал
0 читателей 0 отметили
этот материал как полезный
статья прочитана 1119 раз

Болюча тема

Новости Украины - 1119
second date1119
 Юрій Бутусов, «Дзеркало тижня. Україна»
читайте также Главное за неделю

Криза з поставками ліків в Україну і повна зупинка забезпечення з боку держави всіма видами ліків мільйонів хворих, усіх протиепідеміологічних заходів викликала після статті в DT.UA й наступного резонансу в ЗМІ скандал в уряді. Прем’єр-міністр Микола Азаров, по суті, висловив недовіру роботі міністра охорони здоров’я Олександра Аніщенка. Хоча очевидно, що насамперед за повну втрату керованості в постачанні ліків прем’єр має висловити недовіру самому собі.

Міністр поки що зберігає своє крісло, але Кабмін пішов на безпрецедентний крок — для прискорення постачання ліків функції закупівель передано від Мінздоров’я міністрові надзвичайних ситуацій Вікторові Балозі! Таким чином, Азаров фактично перевів усю організацію закупівель ліків особисто під власний контроль, а «смотрящих» від Аніщенка замінили «смотрящі» від Балоги — відомого спеціаліста з освоєння бюджетних грошей. Це рішення, своєю чергою, викликало конфлікт у верхівці Партії регіонів — у бій пішла голова комітету ВР з охорони здоров’я Тетяна Бахтеєва. Вона підтримує Аніщенка, оскільки лобіює інтереси російських фармацевтичних компаній «Фармстандарт» і «Никомед», зокрема, сприяє просуванню їхньої продукції на український ринок, а Мінздоров’я підписав із «Фармстандартом» меморандум про співпрацю. Тетяна Дмитрівна відкрито розкритикувала Азарова, запропонувавши через Мінздоров’я «закуповувати газ і квас». Абсурд полягає в тому, що Аніщенко вже розблокував поставки і ліки почали надходити. Чи є сенс закуповувати ліки через Балогу? Все-таки фармацевтика дуже відрізняється від торгівлі контрабандною горілкою та машинами... 

Ця сутичка в Кабміні ще раз підкреслює, що проблема закупівель ліків в Україні вирішується не з державних і медичних позицій, а з бізнесово-політичних. Тим часом усе ще залишаються без ліків люди з тяжкими захворюваннями — всупереч обіцянкам, хворі на гемофілію отримають належні їм у 2011 році ліки в повному обсязі не раніше кінця листопада — початку грудня! Тендер із закупівлі ліків для хворих на СНІД відбудеться тільки 30 серпня. Тяжка ситуа­ція у хворих на розсіяний склероз, серйозні проблеми і у п’ятисоттисячної армії туберкульозників. Внаслідок таких операцій головним підсумком хаосу і війни за контроль над держзакупівлями в уряді та неминучої надзвичайної ситуації по цьому стане значна перевитрата державних коштів. Втрат не уникнути, оскільки організувати вигідну схему закупівель наприкінці року, за умов, що занадто багато людей хочуть мати свою частку від зазначеної операції, неможливо. Того, що потребує тривалої й системної роботи з виробниками та постачальниками, узгодження планів, не можна вирішити за кілька тижнів. Гроші є. Але розруха в головах у тих, хто прагне підгребти під себе бюджетні потоки, примушує засумніватися в здатності Кабміну навести лад. Роз’яснити ситуацію і її перспективи для DT.UA погодився міністр охорони здоров’я Олександр Аніщенко.

— Олександре Володимировичу, хотілося б зрозуміти логіку роботи Мінздоров’я в питанні організації закупівель ліків. Два тижні тому на засіданні Антимонопольного комітету виступала ваш заступник Галина Калішенко, яка у відповідь на запитання представників аптечних мереж розповіла, що Мінздоров’я відмовилося від закупівель данської вакцини й закупило російську вакцину БЦЖ, оскільки російська дешевша в 17 разів і за ті ж самі гроші можна забезпечити 98-відсоткову вакцинацію. Галина Миколаївна чесно зізналася, що вона фінансист і вперше зайнялася закупівлею ліків два місяці тому. Але хотілося б почути від вас, досвідченого медпрацівника, який сенс відмовлятися від данської вакцини, котру використовують усі країни Європи, котра відповідає стандартам GMP, і переходити на російську, що в роздріб коштує одну гривню, оскільки там немає контролю якості GMP? Зрозуміло, хочеться заощадити, але не на шкоду ж здоров’ю. Який батько заощаджуватиме на вакцинації своєї дитини? Явно не 98%, а набагато менше — тільки найбідніші люди. Скільки буде використано цієї дешевої вакцини, закупленої Мінздоров’ям?

— Можливо, у ваших словах і є істина, але погляньмо на картину загалом. По-перше, ми з вами щеплені російською вакциною...

— Радянською, Олександре Володимировичу, зробленою за радянськими ГОСТами і під радянським контролем.

— Система контролю залишилася. Ми з вами щеплені цією вакциною, і є позитивний ефект. По-друге, до 2000-го року вся вакцинація також виконувалася російською вакциною БЦЖ. Наскільки ефективно робити ревакцинацію данською вакциною? По-третє, на закупівлю вакцин ми отримали 237,8 млн. грн. Ми звернулися в Кабмін, і, з вашою допомогою, нам виділили ще 35 мільйонів.

— Раді прислужитися.

— Отже, ми отримали 272,8 мільйона. Однак для забезпечення всіх потреб у закупівлі імпортних вакцин нам необхідно 422 мільйони. Хочу зазначити, що в попередні роки ми могли забезпечити вакцинацією не більше 54—60% потреби. А нинішнього року завдяки додатково виділеним і зекономленим коштам зможемо забезпечити вакциною майже100%. І ніхто ж не сказав, що російська вакцина гірша.

— Але ж є низка досліджень, які доводять, що російська вакцина значно поступається данській.

— Я з вами не сперечатимуся, однак вона нічим не гірша за данську. А дослідження бувають різні — і в різних інтересах. Мені дали статистику: за останні роки вчетверо зросла кількість поствакцинальних реакцій після данської вакцини. Це не ускладнення, але наслідки неприємні. Російська вакцина менш реагентна й дає менші показники поствакцинальних реакцій. Тим більше що рішення про закупівлю російської вакцини ухвалене нашими спеціалістами-практиками, лікарями. Нам потрібно тримати під контролем епідеміологічну ситуацію. Для цього ми максимально ефективно використали наявні кошти.

Я відповідаю за повне забезпечення вакцинального комплексу.

— Я так розумію, що потрібно з вашою допомогою написати ще дві-три статті, аби прем’єр-міністр збільшив фінансування...

— Дякую, вже досить! Ми тепер повинні навчитися жити по кишені. Торік закуповували хорошу п’ятивалентну імпортну вакцину «Пентаксим» — по 215 гривень за упаковку. Нинішнього року вітчизняні виробники дали нам генерик нашого виробництва по 165 гривень за упаковку. При схожому фармакологічному впливі ми отримали величезну економію бюджетних коштів. Нині ми закупили ліків на 217 млн. грн., при цьому економія, порівняно з цінами закупівлі 2010 року, становила приблизно 60 млн. грн. Тепер ці вивільнені кошти буде використано для додаткових закупівель ліків державою.

— Сьогодні працівник нашої редакції возила дитину на вакцинацію АДС. Як відомо, ця вакцина прищеплюється за певним циклом, є терміни вакцинування, яких не рекомендується порушувати. Але навіть в одній із найкращих приватних поліклінік Києва цієї вакцини не виявилося. Хто відповідає за ситуацію, що склалася з вакцинами?

— Співчуваю вашій колезі, але до забезпечення ліками приватних клінік ми не маємо стосунку.

— Гаразд, а в державних поліклініках вакцина є?

— Зараз дуже малий запас. Однак буквально через два-три дні ми закуповуємо вакцину АДС. У вересні поставки підуть у великому обсязі. У серпні ми от­римаємо три вакцини. У вересні — ще три. А в жовтні забезпечимо повний комплект вакцин. Так, є проблеми з поставками. Але чому не було такого галасу раніше, коли поставлялося всього 54% від необхідної кількості вакцин?

— А чому не можна було провести тендери набагато раніше? Чому не були акцептовані червневі 240 тендерів на закупівлю ліків навіть у тих випадках, коли пропонувалася ціна на 30—40% нижча, ніж закупівельна 2010 року?

— Коли наша команда прийшла в Мінздоров’я, нам говорили про корупцію та величезні зловживання у тендерних закупівлях. Ми мусили розібратися в ситуації, провести інвентаризацію, вивчити стан справ. Згідно з інвентаризацією, на 1 червня із закуплених у 2010 році ліків на суму 1,5 млрд. грн. ми мали залишки ліків у регіонах на суму 564 млн. грн. — це третина. Але з низки програм, у тому числі з імунопрофілактики, гемофілії, в нас були дуже малі запаси. Ми змінили графік проведення торгів, щоб насамперед закупити препарати з критичними залишками. 10 серпня перша партія ліків для хворих на гемофілію — сьомий фактор зсідання крові на суму 5 мільйонів — уже пішла в «Охматдит» і в регіони.

— Однак цей тендер відбувся ще 7 червня! Ви просто тільки тепер акцептували договір! Ми писали про те, що 7 червня відбулися три тендери Мінздоров’я на закупівлю факторів зсідання крові, на яких було досягнуто зниження ціни на 30—40%, порівняно з минулим роком, але договори з переможцями Мінздоров’я без жодних пояснень розірвало. За цей час ціна не змінилася на жодну копійку, і ви просто через два місяці, вже після гучного скандалу, схвалили ті ж самі умови поставки. Як це пояснити?

— Усі ці договори виконуються без жодних проблем. Ваша інформація про те, що договори, укладені раніше, було розірвано, неправдива! Я можу навести всі необхідні докази.

— Але чому ж фірми, які виграли тоді тендери й від яких ми отримали дані про невиконання договорів, не дали офіційних спростувань, які могли б підтвердити ваші слова?

— Ми надамо вам спростування від цих фірм. Ті договори, в яких усе було згідно із законодавством, ми реалізували швидко. Але виникали об’єктивні труднощі з тими договорами, в яких ціна виявлялася вищою за торішню. Зокрема, на фактор зсідання 8 ціна об’єктивно зросла на 30%. І ми не змогли провести торги згідно із законом про держзакупівлі, оскільки в нашому технічному завданні на тендер зафіксовано нижчу розрахункову ціну. Провели повторний тендер — ціна не знизилася. І ось тепер ми добилися прийняття постанови Кабміну про зареєстровану ціну. Це дозволить нам коригувати ціни відповідно до нашого оперативно оновлюваного реєстру. Ми провели торги, фактор зсідання 8 для хворих дітей закуплений і скоро надійде за своїм призначенням. Ми заощадили 4 млн. грн. на закупівлях 7-го та 9-го факторів і спрямовували ці кошти на дорожчий — 8-й фактор для дітей. Переможці торгів уже поставляють вакцину, і дитячий 8-й фактор ми отримаємо, щонайпізніше у середині вересня. З дорослим 8-м фактором питання буде закрите трохи пізніше. Ми перевірили інформацію у виробників, і з’ясувалося, що в Україну 8-й фактор поставляється за ціною 25 євроцентів за одиницю, що удвічі нижче за ціну поставок у Францію і значно нижче від ціни поставок у Росію. Отож у даному разі підвищення ціни закупівель обґрунтоване.

Крім того, закупівля ліків для хворих на гемофілію належить і до компетенції місцевих органів влади. Зараз є доручення президента й розпорядження прем’єр-міністра прискорити закупівлю факторів зсідання крові й через місцеві бюджети.

— Ваша стратегія видається цілком логічною. Однак чомусь ваша логіка до такої міри не переконала прем’єр-міністра Миколу Азарова, що він назвав ситуацію з поставками ліків критичною, пригрозив вам відставкою і доручив проводити закупівлі міністрові з надзвичайних ситуацій Балозі. Мінздоров’я рятує Балога? Безпрецедентний випадок і дуже яскрава оцінка стану держзакупівель ліків…

— Мінздоров’я не могло реалізувати схему, яку запропонував мій колега Віктор Балога. 7—8 серпня ми звернулися безпосередньо до виробників, підключили посольства. Наразі використовуються такі схеми поставок, щоб ліки почали надходити впродовж двох тижнів. Підключення МНС дозволяє прискорити процес. У кожному разі, працюємо в повному контакті. Дай Боже, якщо в МНС вийде закупити ліки швидше.

— Але ж ви розумієте, що, закуповуючи наприкінці фінансового року ліки в надзвичайному режимі, коли цих поставок немає в планах виробництва, про якісь знижки та низькі ціни говорити не доводиться. Зараз половину бюджету на ліки для гемофіліків — 30 мільйонів гривень — витратять у рамках цієї надзвичайної закупівельної програми. Навіщо ж було два місяці вивчати ринок і переносити акцепт договорів на тривалий термін нібито з метою економії, якщо зриваються строки й технологія виготовлення ліків, що призводить до переплати?

— У вашому запитанні є раціональне зерно. Але, по-перше, потреби хворих на гемофілію Мінздоров’я може забезпечити при нинішньому фінансуванні тільки на 13%. Ми змушені думати про те, як «латати дірки», бо знаємо: навіть якби ці ліки були поставлені в січні, ми все одно не змогли б забезпечити всі потреби пацієнтів. Я доповідав прем’єр-міністрові, що для забезпечення 100% потреб хворих на гемофілію необхідно 500 мільйонів гривень. По-друге, до червня нинішнього року я був заступником міністра, але безпосередньо закупівлями не займався. Проблему закупівель отримав, коли півроку вже минуло. Часу розібратися забракнуло, і ми не змогли вирішити всі проблеми задовго до їх загострення. Однак нинішнього року, паралельно з проведенням поточних закупівель, ми почали підготовку до організації закупівель 2012-го, і тут жодних зволікань і збоїв уже не відбудеться.

— Чому безпосередньо до виробників звернулися тільки в серпні, а не відразу після вашого призначення в червні? Невже це просте питання треба було вивчати аж два місяці — доки ми не написали про проблему, спалахнув скандал і Азаров влаштував вам рознос?

— Я не кажу, що ми молодці і все зробили правильно в даній ситуації. Вважаю, що з прийняттям необхідних рішень ми спізнилися на місяць.

— Скажіть, а чому не можна було відразу звернутися за порадами до тих, хто вже давно працює на ринку держзакупівель? Навіщо знадобилося проводити такі експерименти, за якими стоять величезні витрати державних грошей і людські життя?

— Тобто ви мене звинувачуєте, що я не залишив на ринку тих, хто створив усі ці корупційні схеми, котрі діяли багато років?

— Ні, у мене запитання про тих, хто старі схеми змінює на нові. Чому організацію держзакупівель у Мінздоров’я доручено вашому заступникові Галині Калішенко й вашому помічникові Андрію Ігнатову? Цілком допускаю, що ці люди — професіонали в бізнесі, але, погодьтеся, дивно, що в такій критичній ситуації ви ставите на організацію держзакупівель ліків людей, котрі раніше не працювали в системі охорони здоров’я й нічого не тямили у фармацевтиці. Ну, зрозуміло, їм знадобиться багато часу, аби розібратися в суті проблеми, яку вони курирують, зрозуміло, вони помилятимуться, викликатимуть своєю діяльністю підозри і обвинувачення, а на вас, попри добрі наміри, сипатиметься, можливо, і не в усьому справедлива, критика з боку прем’єр-міністра.

— По-перше, критика прем’єр-міністра абсолютно справедлива й обґрунтована. По-друге, середня ланка управління Мінздоров’я не змінилася. Так, специфіка в роботі залізниці й фармацевтики — різна. Але тут потрібен якісний менеджмент. І якщо фахівці-медики підготували рекомендації, які ліки треба закуповувати, то принцип проведення торгів скрізь однаковий. Ми втратили час, бо, повторюю, мали розібратися в ситуації, підготувати свої пропозиції щодо номенклатури, закупити якісні, справді потрібні пацієнтам препарати за якомога нижчу вартість, аби забезпечити якомога більше людей ліками. І наша робота дала конкретний результат у вигляді економії бюджетних коштів.

— І все-таки, як пояснити той факт, що закупівля факторів зсідання крові відбулася 7 червня, а договорів не укладали до серпня? Ви ж усе одно за ці ліки тепер платите ту ж саму ціну, тільки надійдуть вони на два місяці пізніше.

— Ми можемо працювати тільки в рамках чинного законодавства. Наразі дев’ятеро наших колег із тендерного комітету Мінздоров’я в попередньому уряді перебувають під слідством, деяких арештовано! А все тому, що підвищився курс долара і вартість ліків на час проведення закупівель зросла, порівняно з умовами тендеру! Працівники Мінздоров’я не повинні порушувати попередніх умов тендеру, бо це доля кожного! Я не економіст, не все я знаю. Ось саме Калішенко підготувала схему й постанову про реєстрацію ціни, завдяки якій ми змогли розблокувати держзакупівлі з низки напрямів!

— Тендерний комітет часів Тимошенко заарештований за підвищення курсу долара. Але після обвинувачень керівництва Мінздоров’я на Кабміні у створенні кризи з поставками ліків ви теж можете потрапити під слідство — просто за іншою статтею...

— Дякую, я так і зрозумів. Ви маєте рацію, можлива будь-яка перспектива. Але хто не працює, той не робить помилок. І я розумію, чому ви, скажімо так — «спеціаліст із гостроти», в усьому шукаєте корупційний інтерес. Але не можна дивитися на проблему тільки в цій площині і не бачити результати й стратегію. Більшість керівників у Кабміні, яких я знаю, — це цілком достойні державні мужі.

— Олександре Володимировичу, в мене немає підстав не довіряти вашим особистісним оцінкам, але, дозвольте, — як же не вбачати корупційного інтересу в діях деяких керівників Кабміну, якщо, наприк­лад, постанову №785 про скасування пільг із ПДВ на імпорт медичних товарів спочатку Кабмін приймає, а через тиждень — скасовує? Як же не припускати корупцію, якщо договори на закупівлю ліків за тендерами, що вже відбулися, не виконувалися протягом двох місяців — доки не грянув скандал?

— Якби в основі нашої роботи лежав корупційний інтерес, то навіщо б ми будували зрозумілу й прозору систему роботи? По-перше, торги відбудуться на початку року. По-друге, ухвалено систему реєстрації ціни, тобто тепер ми визначатимемо ціни на торгах на основі аналізу цін безпосередньо виробників ліків. По-третє, ми подали пропозицію, щоб закупівля ліків проходила за спеціальною процедурою, щоб контракти можна було укладати не річні, а довгострокові. Тільки довгострокові контракти дозволять нам значно оптимізувати ціни й уникнути перебоїв із закупівлею та постачанням препаратів. По-четверте, ми залучили до вирішення проблеми держзакупівель широке коло експертів, представників громадських організацій, що різко підвищує прозорість роботи і її якість. По-п’яте, ми склали науково обґрунтований план усіх конче потрібних пацієнтам різновидів ліків. Крім того, ми проводимо політику імпортозаміщення, шукаємо вітчизняні аналоги, ширше можемо маневрувати при закупівлях на ринку. Таким чином, систему держзакупівель радикально змінено, і це, безперечно, дасть результати.

— 27 липня відбувся тендер по закупівлі препарату «Такролімус», на якому перемогла компанія «Людмила-фарм». Однак пропозиція фірми «Ганза» програла, хоч її вартість була вдвічі нижча — на 890 тисяч гривень. «Ганза» подала скаргу в Антимонопольний комітет. Чому можливий такий парадокс? Чи немає тут чиїхось особистих комерційних інтересів?

— Я володію повною інформацією з цього питання й пояснював її Петру Багрію, ви його знаєте, він ставив мені це ж саме запитання. Щодо зазначеного препарату ще тривають судові процедури, і ми його не можемо купити, бо поставку можуть заблокувати через суд. Петро Іванович частково погодився з моїми аргументами. Частково — бо йому треба цей препарат продати.

— А чому б не зробити офіційну заяву Мінздоров’я й не тримати таку гучну історію під сукном? Мінздоров’я з якихось причин закупило препарат удвічі дорожчий, ніж його аналог, допущений до тендеру. Зняли б усі інсинуації, відвели б корупційні підозри...

— Ви звернулися, і вам дали пояснення. А взагалі, я не хотів би створювати поганий імідж учасникам фармринку, зокрема Петру Івановичу, в нього чудові ідеї як у президента Асоціації виробників ліків. Але в цьому питанні його підвели менеджери. Тепер нас перевіряє КРУ, ми готові надати всі документи, зокрема і з цього питання.

Pharma.net.ua
>
полезный материал
0 читателей 0 отметили
этот материал как полезный
статья прочитана 1119 раз
поделитесь с другими
Версия для печати
обсуждение и комментарии
Присоединяйтесь